Wszystko co musisz wiedzieć o onyksie

Spis treści:

 1. Co to jest onyks?
 2. Zastosowania i właściwości onyksu

Spośród kamieni naturalnych, stosowanych w budownictwie, na szczególną uwagę zasługuje onyks. Jeśli jesteś właśnie na etapie projektowania lub urządzania wnętrza i zastanawiasz się nad zastosowaniem w nim tej wyjątkowej skały – przeczytaj nasz poradnik. Dzięki niemu będziesz mógł dowiedzieć się więcej na temat jej unikalnych walorów, odmian oraz możliwości wykorzystania. Mamy nadzieję, że uzyskane informacje posłużą Ci za inspirację oraz sprawią, że stworzysz elegancką i niepowtarzaną aranżację.

Co to jest onyks?

Zacznijmy od tego, że pod tą nazwą kryje się kilka kamieni, różniących się zarówno wyglądem, jak i składem mineralnym. Onyksy często występują w pustkach pogazowych, jakie tworzą się w obrębie skał magmowych, takich jak np. granity albo bazalty. Szczególne warunki powstawania sprawiają, że uzyskują one charakterystyczną, pasiastą budowę, która po oszlifowaniu wygląda niezwykle dekoracyjnie.

Do kamieni naturalnych, noszących w budownictwie to miano, zaliczamy onyks:

 • arabski, zbudowany z minerału zwanego chalcedonem i złożonego z krzemionki (SiO2). Tworzą go przenikające się warstwy, ułożone równolegle do siebie. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, występuje on również w Polsce,
 • aragonitowy, niekiedy nazywany też kalcytowym albo marmurowym. Ta odmiana również wykazuje pasiastą strukturę,
 • meksykański, zwany padrara – cechuje go niezwykła budowa – występuje on w postaci stalaktytów, czyli szczególnych form naciekowych, przypominających grube sople,
 • egipski – pochodzący z Egiptu,
 • z Châtillon – występujący we Włoszech i zbudowany z minerału zwanego ofikalcytem,
 • pakistański – spotykany w Pakistanie.

Każdy z powyższych typów ma nieco odmienny wygląd i paletę kolorystyczną. Tym, co łączy wszystkie odmiany onyksu, jest fakt, iż zawsze są one lekko przejrzyste. Ta cecha sprawia, że są to kamienie niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym i pozwalające na stworzenie w pomieszczeniach wyjątkowych, niebanalnych aranżacji. Co więcej, ponadczasowy urok oraz mnogość odmian powodują, że onyksy są odpowiednie do każdego stylu architektonicznego, niezależnie czy będzie to onyks pakistański czy onyks arabski.

Zastosowania i właściwości onyksu

Mimo iż nie jest to skała tak odporna, jak granit czy bazalt, już od starożytności była ona ceniona przez budowniczych i architektów. Ostatnimi czasy onyksy zyskały na popularności. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż obecnie dysponujemy znacznie lepszymi możliwościami technologicznymi, pozwalającymi na precyzyjne cięcie i polerowanie kamieni, co dodatkowo uwypukla ich naturalne walory.

Rzecz jasna, wcześniej na tego typu dekoracje mogli sobie pozwolić jedynie najzamożniejsi. Współcześnie onyksy spotyka się zarówno w budynkach o przeznaczeniu komercyjnym, np. w bankach czy hotelach, jak i w domach oraz mieszkaniach.

Jeśli zastanawiasz się użyciem tej wyjątkowej skały, zadbaj o to, by w pełni wydobyć jej naturalne piękno. W tym celu powinieneś przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestię oświetlenia, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Pamiętaj, że onyks to kamień lekko przejrzysty, dlatego z uwagi na to, jakie np. onyks pakistański posiada właściwości warto więc umieścić go w miejscu, gdzie padające na niego promienie pozwolą ukazać jego unikalną, pasiastą strukturę oraz podkreślą wzajemne przenikanie się barw.

Najczęściej z onyksu wykonuje się następujące elementy architektoniczne:

 • pulpity w recepcjach, restauracjach oraz hotelach,
 • parapety,
 • blaty łazienkowe,
 • okładziny ścian,
 • obudowy kominków.

Powyższa lista to zaledwie przykłady. W praktyce możesz zastosować onyks wszędzie tam, gdzie uznasz za stosowne – zależy to jedynie od Twojej wyobraźni oraz od charakterystyki wnętrza, w jakim zamierzasz go umieścić. Jedynym wyjątkiem jest podłoga. Pamiętaj, że w porównaniu do granitu lub bazaltu, z których można wykonywać posadzki i schody, onyks jest stosunkowo delikatny, a przy tym po wypolerowaniu może być dość śliski. Jeśli jednak zdecydujesz się umieścić go na ścianie, blacie czy kontuarze, z pewnością będziesz zadowolony.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że onyks to wyjątkowa skała, a jej nietypowy wygląd sprawia, że stosując ją we wnętrzach, można uzyskać naprawdę niepowtarzalne efekty wizualne. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pozwolił Ci poszerzyć wiedzę na jej temat. Wierzymy, że dzięki powyższym sugestiom będzie Ci łatwiej podjąć decyzję co do wystroju pomieszczeń, a wybór, jakiego dokonasz, będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji na wiele lat.

Kontakt z nami

Carrara
ul. Miętowa 14a
61-680 Poznań