Jak zamontować parapet kamienny? Montaż parapetu granitowego i marmurowego

Spis treści:

 1. Jaki kamień na parapety?
 2. Co przygotować do montażu parapetu granitowego lub marmurowego?
 3. Jak montować kamienne parapety?
 4. Zmierzenie okna
 5. Dopasowanie wymiarów szczeliny
 6. Wykonanie podcięcia w ościeżu
 7. Przyklejanie i klinowanie
 8. Wykończenie parapetu

Kamienie naturalne są idealnym materiałem na parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Mogą przetrwać wiele lat, zachowując swoje pierwotne walory i efektowny wygląd. Warunkiem powodzenia jest jednak ich prawidłowy montaż i odpowiednie obsadzenie. Jeśli masz zamiar użyć do tego celu płyt granitowych lub marmurowych – przeczytaj nasz artykuł. Jesteśmy przekonani, że dzięki poradom, jakie w nim zawarliśmy, łatwo poradzisz sobie z tym zadaniem i przeprowadzisz zgodny ze standardami, skuteczny i w pełni bezpieczny montaż parapetu kamiennego. To jak najbardziej możliwe we własnym zakresie – wystarczy wiedzieć, jak się zabrać za wszystkie czynności, jakich narzędzi w tym celu użyć i o czym należy pamiętać.

Jaki kamień na parapety?

Przestrzeń tuż pod oknem to miejsce szczególnie wymagające – zmienna temperatura i nasłonecznienie sprawiają, że nie każdy materiał sprawdzi się tam równie dobrze. Pamiętaj, że na parapecie często umieszcza się doniczki z roślinami, a bezpośrednio pod nim – kaloryfery. Wszystkie te czynniki powodują, że tworzywo, z jakiego będzie on wykonany, musi być trwałe i odporne na czynniki fizykochemiczne. Powinno być też na tyle efektowne, by mogło stanowić ozdobę pomieszczenia. Kamienie naturalne spełniają wszystkie powyższe założenia. Na kamienne parapety najczęściej stosuje się następujące skały:

 • granit,
 • marmur,
 • wapień,
 • trawertyn,
 • piaskowiec.

Wszystkie one są trwałe, odporne na wilgoć oraz ścieranie. Nie wypaczają się pod wpływem pary wodnej i są niewrażliwe na zarysowania czy uderzenia. Nie oznacza jednak, że są całkowicie niezniszczalne. Nieumiejętne obchodzenie się z płytą kamienną może sprawić, że ulegnie ona uszkodzeniu, dlatego podczas jej instalacji zachowaj szczególną ostrożność. Dowiedz się, jak montować parapety granitowe i marmurowe w sposób prawidłowy, zgodny ze standardami budowlanymi.

Co przygotować do montażu parapetu granitowego lub marmurowego?

Zanim przystąpisz do montażu lub wymiany parapetu powinieneś zgromadzić wszystkie niezbędne materiały oraz narzędzia, które pozwalają na profesjonalne obsadzanie parapetów, a mianowicie:

 • poziomicę,
 • ołówek,
 • silikon,
 • klej poliuretanowy,
 • piankę montażową,
 • zaprawę cementową i pacę,
 • szlifierkę kątową,
 • kliny,
 • młotek.

Do montażu parapetu wewnętrznego niezbędny będzie oczywiście też sam parapet. W zależności od tego, jaki rodzaj kamienia chcesz montować, jego obróbka może być mniej lub bardziej wymagającym zajęciem. Granit ma większą twardość, niż marmur czy wapień, a jego struktura powoduje też, że jest on odporniejszy na przypadkowe uderzenia czy punktowy nacisk. Zdecydowanie polecamy właśnie ten materiał – wykonany z niego kamienny parapet wewnętrzny lub zewnętrzny to inwestycja na lata, która wyróżnia się atrakcyjnym designem i doskonałą trwałością.

Jak montować parapety?

Instalacja dużej i ciężkiej płyty to czynność, przy której pośpiech nie jest wskazany. Jeśli zaniedbasz pewne prace lub wykonasz je niedokładnie, może się okazać, że Twój parapet nie będzie prezentował się tak okazale, jak powinien, albo też konieczne będzie dokonanie kosztownych poprawek. Pragnąc uniknąć kłopotów, trzymaj się zamieszczonej poniżej instrukcji i zachowaj cierpliwość. Jeśli chcesz wszystko montować sam, wszelkie czynności wykonuj w sposób precyzyjny i z poświęceniem najwyższej uwagi, aby uniknąć ewentualnych błędów i mieć pewność, że parapety marmurowe czy granitowe są prawidłowo obsadzone.

Zanim przejdziesz do właściwych prac instalacyjnych, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Zadbaj o to, żeby powierzchnia, na której konstrukcja ma się znajdować, była idealne pozioma i oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń. W razie ewentualnych nierówności należy zeszlifować materiał, a istniejące ubytki uzupełnić. Dopiero po wykonaniu tych czynności możliwy jest efektywny, bezpieczny i trwały montaż granitowych czy marmurowych parapetów wewnętrznych bądź zewnętrznych.

Krok 1: zmierzenie okna

Pierwszą czynnością, jaką powinieneś wykonać, zanim zaczniesz obsadzanie parapetów, jest dokonanie pomiarów wnęki okiennej. Pamiętaj, że końce kamiennego parapetu wewnętrznego lub zewnętrznego będą zamontowane w ścianie – płyta granitowa czy marmurowa musi więc być nieco szersza niż okno. Do wymiarów wnęki dodaj 6 - 8 cm.

Krok 2: dopasowanie wymiarów szczeliny

Zeszlifowanie marmuru lub granitu byłoby w warunkach domowych niemożliwe, należy więc dostosować szczelinę do parametrów kamienia. Może się okazać, że będziesz musiał ją nieco podkuć, ale niekiedy zdarza się, że jest ona zbyt duża. W tej sytuacji niezastąpiona będzie zaprawa murarska, którą zmniejszysz otwór.

Krok 3: wykonanie podcięcia w ościeżu

Ta czynność umożliwi Ci stabilne obsadzenie kamiennego parapetu i sprawi, że nie będzie się on chwiał. Najlepiej jest wykonać nacięcia o długości 3 cm za pomocą szlifierki kątowej.

Krok 4: przyklejanie i klinowanie

Do tego celu używa się poliuretanu, który należy rozprowadzić na obu powierzchniach – zarówno na kamieniu, jak i na wnęce. Pamiętaj, że do montażu parapetów marmurowych stosuje się wyłącznie klej przezroczysty. Pomiędzy murem i ościeżnicą pozostaw szczelinę o grubości ok. 0,5 cm. Włóż w nią kliny, które ustabilizują płytę. Postaraj się odpowiednio ją wypoziomować, zachowując 2-procentowy spadek w kierunku pokoju.

Krok 5: wykończenie parapetu

Po wyschnięciu kleju usuń kliny i wypełnij lukę pianką montażową, a następnie zabezpiecz całość silikonem. To ważne z uwagi na ewentualność kontaktu z wilgocią – aby ograniczyć tego rodzaju ryzyko, stosuje się właśnie izolację za pomocą materiałów silnikowych.

Podsumowanie

Instalacja i wymiana parapetu marmurowego lub granitowego może być pewnym wyzwaniem. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi łatwo poradzisz sobie z montażem. Pamiętaj też, że kamień naturalny to materiał nie tylko piękny, ale również bardzo trwały, więc wysiłek, jaki włożysz w jego zastosowanie w domu, będzie procentował przez wiele lat. Jeżeli jednak nie posiadasz niezbędnych w tym celu narzędzi ani umiejętności i, pomimo że po przeczytania tego artykułu teoretycznie wiesz, jak montować zewnętrzne i wewnętrzne parapety granitowe i marmurowe, nie czujesz się na siłach, żeby podjąć się tego zadania we własnym zakresie, zleć je fachowcom. Jeśli tylko sobie życzysz, kamieniarze tworzący nasz zespół wykonają dla Ciebie konstrukcję kamienną i obsadzą ją szybko i skuteczne we wskazanym miejscu. Zapraszamy do współpracy!

Kontakt z nami

Carrara
ul. Miętowa 14a
61-680 Poznań