Pielęgnacja marmuru – czym czyścić i jak nabłyszczyć marmur?

Spis treści:

 1. Praktyczna strona luksusu
 2. Jak i czym usunąć plamy z marmuru?
 3. Czyszczenie – domowe sposoby
 4. Czym polerować i nabłyszczyć marmur?
 5. Marmur w Twoim domu? Wybierz właściwy!

Każda kamienna powierzchnia wymaga innej pielęgnacji. Wynika to głównie z różnic w strukturze i składzie skały, z jakiej jest ona wykonana. Jeśli nieskazitelnym pięknem marmuru chcesz cieszyć się jak najdłużej, sprawdź nasze wskazówki. Podpowiadamy, jak i czym prawidłowo wyczyścić, nabłyszczyć i polerować blaty oraz posadzki wykonane z tego luksusowego kamienia. Skorzystaj z porad ekspertów! i dowiedz się też, jak usunąć matowe plamy z marmuru i przeprowadzić polerowanie np. na sucho oraz po jakie specjalne środki sięgnąć w tym celu, aby bezpiecznie i skutecznie osiągnąć zamierzone efekty. Zapraszamy do lektury!

Praktyczna strona luksusu

Elegancki marmur pozostaje w czołówce najbardziej pożądanych i ekskluzywnych materiałów wykończeniowych. Najprostszym sposobem na szlifowanie marmuru i zadbanie o ten surowiec jest regularne wykonywanie prostych czynności, które zapobiegną problematycznym plamom. Aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych zacieków i śladów, przestrzegaj punktów z poniższej listy.

 • Natychmiast usuwaj wodę, tłuszcz oraz inne płyny, które wylały się na blat czy podłogę. Natychmiast usuwaj wodę, tłuszcz oraz inne płyny, które wylały się na blat czy podłogę. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej – w praktyce liczy się każda minuta, dlatego działaj błyskawicznie, gdy konieczne jest czyszczenie marmuru bez potrzeby usuwania plam, które wżarły się głęboko w strukturę materiału.
 • Przemywaj regularnie powierzchnię ciepłą wodą i wycieraj do sucha miękką szmatką, np. z naturalnej lub syntetycznej irchy. To podstawowe, a zarazem efektywne domowe sposoby pielęgnacji.
 • Chroń blaty i podłogi przed kontaktem z kwasami z owoców, winem, kawą, colą, sokiem z buraka, barwiącymi przyprawami (np. curry) itp. Dlaczego to istotne? Ponieważ barwniki i kwasy znajdujące się w składzie produktów spożywczych wchodzą w reakcję ze strukturami, z których zbudowany jest kamień naturalny i mogą powodować plamy, jakie trudno skutecznie czyścić i usunąć.
 • Polerowany marmur w łazience zabezpiecz także przed zbyt długim kontaktem z substancjami alkalicznymi np. mydłem potasowym.
 • Stosuj profesjonalne produkty czyszczące dobrane do specyfiki kamienia naturalnego. Zarówno polerowanie, jak i czyszczenie wymaga użycia odpowiednich środków, które chronią materiał i gwarantują wysoką skuteczność usuwania matowych plam z marmuru.

Pamiętaj o zaimpregnowaniu powierzchni przed pierwszym użyciem, a także o powtarzaniu tej czynności. Regularne nakładanie warstwy ochronnej zapobiegnie wnikaniu wody oraz innych płynów głęboko do wnętrza skały. Na czym dokładnie polega polerowanie marmuru na sucho? Pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni do tej czynności – w tym celu trzeba usunąć wszelkie plamy, zabrudzenia i nierówności z blatu lub innego elementu, poprzez szlifowanie lub sięgając po domowe sposoby. Kolejny krok to nabłyszczanie.

Czym nabłyszczyć marmur? Zaleca się specjalne woski, balsamy i inne środki o podobnym działaniu wyprodukowane na bazie żywic polimerowych. Następnie można zabrać się za finalny etap prac, wykonując ostatnie czynności szlifierskie – polerować za pomocą ściernic wyposażonych w najdrobniejsze ziarna diamentowe.

Jak i czym usunąć plamy z marmuru?

Wiele zależy od rodzaju zabrudzenia. Jeśli nieestetyczny ślad powstał od tłuszczu, powierzchnię można oczyścić łagodnym detergentem. Do czyszczenia blatów i podłóg stosuj zawsze produkty dedykowane danej odmianie minerału. Zanim użyjesz środka czyszczącego, poszukaj na jego opakowaniu stosownej informacji dotyczącej przeznaczenia. Pomoże Ci to uniknąć pogorszenia stanu kamienia. Na rynku znajdziesz płyny, koncentraty i mleczka, a każdy z nich usunie plamy innego rodzaju. W przypadku trudnych do wyeliminowania śladów może być konieczne skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Czyszczenie – domowe sposoby

Nawet jeśli zabrudzenie jest silne i trudne do usunięcia – pamiętaj, aby nigdy nie próbować czyścić powierzchni szczotką czy szorstką stroną gąbki. W ten sposób jedynie porysujesz marmur, a nieestetyczne ślady zostaną i będzie trzeba polerować. Niektóre źródła podają przepis na pastę z sody oczyszczonej i rozcieńczonej wody utlenionej, która to ma pomóc usunąć bardziej oporne matowe plamy. Jednak my takie domowej roboty mieszanki odradzamy. Wynika to z tego, że bardzo trudno jest osiągnąć stężenie wody utlenionej, które nie będzie szkodliwe dla kamienia.

W takim razie czym czyścić marmurowy blat lub inną powierzchnię z tego kamienia? Najlepiej sięgnąć po szmatki albo gąbki pozbawione szorstkich bądź ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić strukturę materiału. Można sięgnąć zarówno po domowe sposoby czyszczenia, jak i zaopatrzyć się w specjalnie zaprojektowane w tym celu akcesoria.

Jeśli na polerowany parapet czy posadzkę wylał się wosk, wtedy warto poczekać na jego zaschnięcie, a następnie delikatnie usunąć drewnianą szpachelką.

Szlifowanie marmuru - czym polerować i nabłyszczyć marmur?

Każdą kamienną powierzchnię można nieumyślnie zarysować. Drobne mechaniczne uszkodzenie możesz spróbować usunąć samodzielnie poprzez polerowanie i szlifowanie marmuru przy użyciu:

 • cyny z ołowiem lub sproszkowanego tlenku cynku,
 • kamienia szlifierskiego owiniętego w odpowiednio zwilżoną szmatkę.

Ta metoda sprawdzi się w przypadku delikatnych zarysowań. Jeśli uszkodzenie jest poważniejsze, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Aby przywrócić luksusowy połysk, czyli nabłyszczyć, należy w pierwszej kolejności usunąć stary nabłyszczacz i odpowiednio przygotować marmur. Po czyszczeniu wystarczy nałożyć specjalny balsam przy pomocy miękkiej ściereczki i polerować. Większość produktów nie tylko nadaje piękne lśnienie, ale także konserwuje i zabezpiecza przed plamami.

Marmur w Twoim domu? Wybierz właściwy!

Jakość płyt skalnych oraz ich obróbka mają ogromne znaczenie dla żywotności wykonanych z nich elementów. Jeśli szukasz dla siebie solidnego i pięknego materiału, z którego powstanie Twoja wymarzona podłoga czy blat w kuchni – skontaktuj się z nami! Nie tylko doradzimy Ci wybór właściwego surowca, ale także udzielimy szczegółowych informacji na temat tego, jak odpowiednio myć i użytkować wykonane z niego elementy. Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu potrafimy zrealizować zlecenie w 100% zgodnie z wyobrażeniem klienta. Zapraszamy!

Kontakt z nami

Carrara
ul. Miętowa 14a
61-680 Poznań