Jakie kolory marmuru można wybrać?

Spis treści:

 1. Czym jest marmur i dlaczego ma różne barwy?
 2. Jakie kolory marmuru można wybrać?
 3. Jak wybrać najlepszy kolor?

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej efektownych kamieni używanych w budownictwie jest marmur. Jego trwałość, piękno i ponadczasowa elegancja gwarantują, że nawet po wielu latach nadal będzie prezentował się wyjątkowo. Dobrze jednak pamiętać, że jest to materiał występujący w wielu odmianach. Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem go w swoim domu i chciałbyś wiedzieć, jakie kolory można wybrać i czym warto kierować się podczas zakupu – zapraszamy do lektury.

Czym jest marmur i dlaczego ma różne barwy?

Najprościej ujmując, jest on skałą metamorficzną – czyli taką, która powstała wskutek przeobrażenia innych kamieni. W przypadku marmuru tym pierwotnym materiałem były wapienie lub dolomity, które pod wpływem wysokiej temperatury oraz ciśnienia przekształciły się w bardziej szlachetną i wytrzymalszą skałę. Niezależnie jednak od przemian fizycznych, skład chemiczny pozostaje bez zmian – podstawowym budulcem wszystkich tych kamieni jest kalcyt, który jednak rzadko pojawia się sam. Zwykle towarzyszą mu domieszki innych minerałów – i to właśnie ich obecność powoduje, że marmury występują w różnych kolorach.

Ta właściwość sprawia, że można tworzyć z nich niezwykle efektowne elementy architektoniczne, a nawet dzieła sztuki. W dawnych czasach na ich posiadanie mogli pozwolić sobie jedynie najzamożniejsi. Marmury ozdabiały więc głównie pałace, zamki i budowle sakralne, a w czasach bardziej nam współczesnych – okazałe siedziby firm i różnych instytucji. Obecnie coraz częściej spotyka się je w prywatnych domach, a nawet mieszkaniach w bloku. Wciąż jednak marmur pozostaje synonimem wysokiej jakości, szyku oraz elegancji. Najczęściej wykonuje się z niego:

 • parapety wewnętrzne,
 • blaty mebli,
 • lady recepcyjne,
 • okładziny ścienne,
 • obudowy kominków,
 • posadzki,
 • elementy wykończeniowe łazienek.

Jakie kolory marmuru można wybrać?

Barwa skały jest wypadkową rodzaju domieszek, jakie się w niej znalazły oraz ilości tych dodatkowych minerałów. Pamiętaj też, iż może zdarzyć się, że dany rodzaj marmuru będzie zawierał dodatek kilku różnych składników. W zależności od kombinacji tych wszystkich elementów spotyka się następujące kolory:

 • biel,
 • szarość,
 • zieleń,
 • błękit,
 • beż,
 • czerwień,
 • róż,
 • czerń.

Oczywiście, to tylko przykłady najczęściej spotykanych odmian. Miej też na uwadze fakt, iż każda z nich może być dodatkowo urozmaicona obecnością żyłek, które w zależności od swojego składu chemicznego i mineralnego mogą przybierać różne barwy. Jak w tej mnogości opcji wybrać najlepszą?

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, które omówimy poniżej. Pamiętaj jednak, że poza nimi, powinieneś też kierować się własnymi upodobaniami – w końcu marmur to inwestycja na lata – warto więc kupić taką odmianę, która naprawdę przypadnie Ci do gustu.

Jak wybrać najlepszy kolor?

Przede wszystkim, nie istnieje coś takiego, jak „najlepsza” barwa. To, która z odmian okaże się optymalnym rozwiązaniem, zależy bowiem od takich elementów jak:

 • przeznaczenie kamiennego detalu – weź pod uwagę fakt, że marmur jest stosunkowo mało odporny na kwasy organiczne oraz na detergenty. Z tego powodu w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia lepiej sprawdzą się ciemniejsze odmiany marmuru o niejednolitej barwie;
 • jasność pomieszczenia – pamiętaj, że elementy wykonane z kamienia naturalnego będą przyciągać wzrok, więc za pomocą ich barwy możesz wpływać na kolorystykę całego wnętrza. W przypadku, gdy zamierzasz je rozjaśnić, naturalnym wyborem będą jasne odmiany marmuru. Jeśli natomiast w pomieszczeniu jest wystarczająca ilość światła dziennego, możesz pokusić się o zastosowanie bardziej nasyconych, efektownych kolorów;
 • stylistyka wnętrza – z marmuru można wykonywać klasyczne zdobienia, ale doskonale nadaje się on również do tworzenia nowoczesnych stylizacji. W każdym przypadku należy dobrze przemyśleć zarówno barwę, jak i teksturę skały, tak by harmonizowały one z resztą wystroju.

Podsumowanie

Eleganckie marmury występują w wielu odmianach kolorystycznych, dzięki czemu można zastosować je niemal wszędzie – zarówno w budynkach o przeznaczeniu komercyjnym, jak i w domach. Jeśli zostaną one odpowiednio dobrane, będą stanowić efektowną ozdobę przez wiele lat. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi Ci dokonanie wyboru i sprawi, że efekt, jaki osiągniesz poprzez zastosowanie marmurowych elementów, będzie dla Ciebie źródłem prawdziwej satysfakcji.

Kontakt z nami

Carrara
ul. Miętowa 14a
61-680 Poznań