Jak położyć trawertyn?

Spis treści:

  1. Czym jest trawertyn i jak powstaje?
  2. Przygotowanie podłoża
  3. Odpowiednie planowanie
  4. Przyklejanie trawertynu

Przypadł Ci do gustu trawertyn i zastanawiasz się, w jaki sposób położyć ten kamień? Odwiedź już dziś naszą stronę i skorzystaj ze sprawdzonych metod!

Czym jest trawertyn i jak powstaje?

Zanim podejmiesz decyzję co do miejsca, w którym zechcesz położyć ten kamień, powinieneś dowiedzieć się, z czego wynikają jego wyjątkowe walory. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dokonać wyboru odpowiedniego typu trawertynu, wynikającego ze sposobu jego obróbki.

Warto wiedzieć, że jest to skała osadowa, a w jej budowie widoczne jest warstwowanie, związane ze stopniowym gromadzeniem się minerałów. Taka geneza sprawia, że elementy wykonane z trawertynu mogą wyglądać inaczej, zależnie od przyjętego kierunku cięcia. Wyróżniamy tu dwie formy:

  • Cross-Cut – w poprzek żył; jest to najpopularniejszy sposób obróbki tej skały.
  • Vein-Cut – wzdłuż żył, wskutek czego na płycie kamienia wyraźnie widoczne są równoległe pasy.

Zanim jednak położysz trawertyn na ścianie czy podłodze, powinieneś wykonać kilka istotnych czynności, które sprawią, że efekt Twojej pracy będzie nie tylko estetyczny, ale też trwały.

Przygotowanie podłoża

Jako skała osadowa o wysokiej porowatości, trawertyn może łatwo chłonąć wilgoć z otoczenia, np. z niedosuszonej ściany lub wylewki. Z tego powodu niezmiernie istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być:

  • suche,
  • stabilne,
  • odtłuszczone,
  • oczyszczone z pyłu.

Pamiętaj, że przed położeniem trawertynu konieczne jest też solidne zagruntowanie podłoża. Odpowiednio dobrany preparat nie tylko uszczelni je i wyrówna jego chłonność, ale też wpłynie pozytywnie na przyczepność kleju.

Odpowiednie planowanie

Cały urok kamieni polega na tym, że każdy z nich jest nieco inny. Nie oznacza to jednak, że kładąc płytki, możesz pójść „na żywioł” i przyklejać je w przypadkowej kolejności. Może się przecież zdarzyć, że niektóre z nich będą miały odrobinę inny odcień lub odmienne od pozostałych warstwowanie, a różnice te mogą się okazać wyraźne dopiero po położeniu ich obok siebie.

Z tego powodu dobrą praktyką jest rozłożenie materiału na podłodze „na sucho”, czyli bez kleju, i przyjrzenie się, czy wszystkie płytki współgrają ze sobą – zarówno pod względem koloru, jak i ułożenia oraz wielkości warstw.

Jeśli zamierzasz kłaść trawertyn na dużej powierzchni i chcesz mieć pewność, że natężenie barw oraz wzorów będzie rozłożone równomiernie, dobrze jest układać płytki naprzemiennie – jaśniejsze z ciemniejszymi lub mocniej warstwowane z bardziej jednolitymi.

Przyklejanie trawertynu

Zanim zaczniesz kłaść płytki, powinieneś wybrać właściwy rodzaj kleju, odpowiedni do danego typu podłoża. Pamiętaj, że do przymocowania metra kwadratowego trawertynu będziesz potrzebował około 5 kg zaprawy. Powinna ona zostać rozprowadzona na podłodze lub ścianie, ale też na kamieniu oraz w jego porach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że raz położone płytki będą trzymać się latami i nie odpadną pod własnym ciężarem.

Zwróć też uwagę na kwestię fug – pragnąc zachować jednakowe odstępy, dobrze jest stosować specjalne krzyżyki dystansowe. Pamiętaj, że szczeliny możesz zacząć wypełniać dopiero po stwardnieniu kleju. Najlepiej jest stosować do tego celu fugi cementowe lub epoksydowe, o kolorze zbliżonym do barwy kamienia.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że położenie trawertynu na ścianie lub podłodze to dość złożona kwestia. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej przygotować się do tego zadania. Pamiętaj też, że kamień naturalny to materiał ponadczasowy, który nigdy nie wychodzi z mody – jeśli więc raz przyłożysz się do tej czynności z odpowiednią uwagą i precyzją, będziesz mógł cieszyć się efektami swojej pracy przez wiele lat.

Kontakt z nami

Carrara
ul. Miętowa 14a
61-680 Poznań