Gdzie występuje granit i bazalt w Polsce?

Spis treści:

 1. Nasze naturalne bogactwo
 2. Skład bazaltu
 3. Skład granitu
 4. Gdzie występuje granit i bazalt w Polsce?
 5. Formy granitu
 6. Formy bazaltu
 7. Wykorzystaj kamienie naturalne w swoim domu

Wśród kamieni naturalnych, jakie stosuje się w budownictwie, na uwagę zasługują granit oraz bazalt. Co ciekawe, obydwa można znaleźć w różnych miejscach na terenie Polski. Jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie dokładnie występują i jak powstają, zapraszamy do lektury. Dzięki uzyskanym od nas informacjom poszerzysz swoją wiedzę na temat tych niezwykłych, choć jednocześnie popularnych skał.

Nasze naturalne bogactwo

Do najczęściej eksploatowanych kamieni naturalnych w Polsce należą bazalty oraz granity. Tym, co je łączy, jest fakt, że zaliczane są do skał magmowych, czyli powstają w wyniku krystalizacji lawy. Warto jednak pamiętać, że magma to pojęcie ogólne, a jej właściwości wynikają ze składu chemicznego oraz mineralnego. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak powstaje, gdzie występuje w naszym kraju oraz co to dokładnie jest granit i bazalt.

Skład bazaltu

Jest on zaliczany do skał zasadowych, ponieważ dominują w nim związki wapnia oraz magnezu. Tworzą one dwa główne minerały, jakie wchodzą w skład bazaltu, a mianowicie:

 • plagioklazy,
 • pirokseny.

Poza nimi skała ta może zawierać domieszki o zróżnicowanym charakterze chemicznym. Do najważniejszych i najczęściej spotykanych należą:

 • amfibole,
 • kwarc,
 • biotyt,
 • oliwin.

Warto pamiętać, że bazalt jest skałą wylewną. Powstaje z lawy, która wydostała się na powierzchnię i stygnie na tyle szybko, że minerały nie mają czasu, by wykrystalizować, więc pozostają bardzo drobne. Wszystkie one mają ciemne barwy, co sprawia, że utworzona z nich skała wydaje się niemal jednolicie czarna.

Mając na uwadze, co to jest, jak powstają i gdzie występują w Polsce bazalty, łatwo się domyślać, że wśród ich najważniejszych właściwości fizycznych można wymienić m.in. znakomitą wytrzymałość, gdyż bazalt ma wysoką twardość. Wynika to z twardości materiału, która sprawia, że z powodzeniem wykorzystuje się go do tworzenia obiektów funkcjonujących nawet w najtrudniejszych warunkach. Jest używany m.in. do budowy dróg, dachów, podjazdów czy chodników. Zaletą tego naturalnego kamienia jest także elegancki, atrakcyjny design.

Skład granitu

Ten kamień również powstaje z lawy, ale takiej, która stygnie powoli, w głębi ziemi. Dzięki temu wchodzące w jego skład minerały mogą rosnąć, tworząc w efekcie duże, widoczne gołym okiem ziarna. To dlatego, patrząc na granit, masz wrażenie, że jest on nakrapiany. Różne kolory oznaczają poszczególne frakcje minerałów. Są to głównie:

 • kwarc,
 • skalenie (szczególnie ortoklaz i plagioklaz),
 • miki (głównie biotyt).

Wszystkie te minerały mają charakter kwasowy, przez co granit zaliczany jest do skał kwaśnych. Poza podstawowymi składnikami mogą w nim występować liczne domieszki, na przykład:

 • patyt,
 • cyrkon,
 • monacyt,
 • ksenotym,
 • turmalin,
 • magnetyt,
 • granat,
 • fluoryt.

Podobnie jak bazalty, skały granitowe i mają dużą twardość, dlatego powstające z nich materiały wyróżniają znakomitymi parametrami wytrzymałościowymi. Świetnie radzą sobie ze zmiennymi temperaturami i są wysoce odporne na zarysowania. Niestraszna im także wilgoć, w związku z czym można się nimi posługiwać w przypadku inwestycji realizowanych na otwartym powietrzu. Zastosowanie granitu obejmuje m.in.:

 • budowę dróg i ciągów komunikacyjnych,
 • prace wykończeniowe – wykonuje się z niego płyty, blaty, posadzki, schody czy parapety,
 • stawianie fundamentów pod nieruchomość,
 • budowę nabrzeży.

Ten naturalny kamień, który w dużych ilościach występuje także w Polsce, jest też doceniany z uwagi na atrakcyjny design. Fakt, że powstając, granit przybiera różne barwy, pozwala na dopasowanie kolorystyki materiału ściśle pod kątem danego projektu. Również relatywnie łatwa obróbka mechaniczna sprawia, że cieszy się on dużą popularnością w szeroko pojętym budownictwie. Nic więc dziwnego, że jest wysoko ceniony przez kamieniarzy, którzy często polecają go swoim klientom w celu wykonania różnorakich konstrukcji zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Tworzone przy jego użyciu schody, posadzki czy elewacje prezentują się zachwycająco i zapewniają wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie. To materiał z najwyższej półki, który znajduje zastosowanie nawet w najbardziej luksusowych wnętrzach. Jak wygląda w praktyce wydobywanie granitu?

Gdzie występuje granit i bazalt w Polsce?

Bazalt i granit występują w skałach. Każda z tych skał uważana jest za dość popularną, ponieważ można je znaleźć w różnych częściach globu – i nie tylko. Ciekawostką jest, że obecność bazaltu odkryto nawet... na Księżycu i Wenus. A jak to wygląda w Polsce?

Formy granitu

Jest to najpospolitsza ze skał magmowych – występuje na wszystkich kontynentach i pojawia się w formacjach pochodzących z każdej możliwej ery geologicznej. Z uwagi na to, wydobycie granitu w Polsce jest niezwykle popularne. W Polsce granit tworzy następujące formy:

 • skały głębokiego podłoża – jako pas od Krakowa do Zawiercia oraz w północno-wschodniej Polsce,
 • skały widoczne na powierzchni – na Dolnym Śląsku oraz ziemi kłodzkiej.

Do najważniejszych wystąpień na Dolnym Śląsku należą tzw. masywy granitowe: karkonoski, strzegomski, strzeliński, kłodzko-złotostocki, kudowski, Żulowej.

Formy bazaltu

Miejscem, gdzie znajdują się największe złoża bazaltu w naszym kraju, jest Śląsk. Warto jednak pamiętać, że w różnych punktach tego regionu skały bazaltowe, z racji różnorodnej genezy powstania,  przybierają zupełnie inne formy, np.:

 • pnie oraz czopy wulkaniczne, czyli masywne, pionowe struktury. Występują one w Sulikowie, Opolnie-Zdroju, Stożku Perkuna, Proszowej, Plichowicach, Koziej, Czartowskiej Skale, Bazaltowej Górze, Krzyżowej Górze, Wilczej Górze. Jak widzisz, niekiedy nazwa miejscowości odnosi się wprost do wznoszącej się nad okolicą formacji skalnej,
 • pokrywy lawowe, a więc płaskie, rozlane struktury, zajmujące duże obszary. Tego typu złoża występują w okolicach Lubania, w Leśnej, Markocicach, Kozowie, Męcince, Mikołajowicach, Lubieniu, Targowicy, Lądku-Zdroju, Ligocie Tułowickiej,
 • stożki wulkaniczne – z uwagi na fakt, że te znajdujące się na terenie Polski są bardzo stare, nie należy spodziewać się klasycznej, piramidalnej góry, a raczej jej pozostałości. Tego typu formacje znajdują się w Ostrzycy, Grodźcu, Gilowie, Graczach i na Górze Świętej Anny,
 • żyły – są to najmniej okazałe struktury. Spotyka się je w Śnieżnych Kotłach, Leśnej oraz Zarębie.

Wykorzystaj kamienie naturalne w swoim domu

Zarówno bazalty, jak i granity występują w wielu miejscach w Polsce, co sprawia, że są one relatywnie tanim, a przy tym łatwo dostępnym materiałem budowlanym. Mamy nadzieję, że teraz, kiedy wiesz, co to za skały, jak powstają i znasz już ich charakterystykę, będziesz mógł w pełni docenić ich wyjątkowe walory oraz naturalne piękno. Jeśli chcesz wykorzystać te skały w swoim domu – zgłoś się do nas!

Kontakt z nami

Carrara
ul. Miętowa 14a
61-680 Poznań