Czym jest marmur?

Spis treści:

  1. Co to marmur?
  2. Właściwości marmuru
  3. Gdzie wydobywa się marmur?
  4. Piękna skała o szerokim zastosowaniu

Chcesz dowiedzieć się, czym jest marmur, który oferuje nasza hurtownia kamienia z Poznania, w jaki sposób powstaje i do czego jest wykorzystywany? Zastanawiasz się, czy jego geneza może mieć wpływ na wygląd oraz inne parametry? Co sprawia, że od wieków stanowi on ulubiony materiał budowniczych oraz artystów? Jeśli nurtują Cię tego rodzaju pytania, zapraszamy do lektury.

Co to marmur?

Przede wszystkim jest on zaliczany do tak zwanych skał metamorficznych. Oznacza to, że aby powstał marmur, najpierw muszą istnieć inne kamienie, które w określonych warunkach ulegają przeobrażeniu. Tymi materiałami wyjściowym najczęściej są skały osadowe: wapienie, nieco rzadziej – dolomity. Z tych pierwszych powstają marmury kalcytowe, z drugich – dolomitowe.

Dlaczego w ogóle dochodzi do metamorfozy? Pamiętaj, że w głębi ziemi panuje wysokie ciśnienie oraz temperatura rzędu kilkuset stopni Celsjusza. Jeśli wspomniane skały się tam znajdą, np. wskutek ruchów górotwórczych albo uskoków, ulegają one przeobrażeniu i tworzy się marmur.

Taka geneza ma oczywiście wpływ zarówno na wygląd, jak i na właściwości nowo powstałego kamienia. Jest on znacznie twardszy i dużo bardziej wytrzymały niż dolomity lub wapienie. Zwykle też marmur wygląda efektowniej. Wszystkie te właściwości powodują, że jest on chętnie wykorzystywany jako kamień użytkowy, ale też rzeźbiarski oraz ozdobny. Nie bez przyczyny budzi on skojarzenia z luksusem czy wręcz przepychem – to zasługa niepowtarzalnego, olśniewającego efektu wizualnego, który można uzyskać poprzez jego zastosowanie. Skoro już wiesz, co to jest marmur, dowiedz się, gdzie się go wydobywa i do czego jest wykorzystywany.

Właściwości marmuru

Do najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się ta skała i które mają wpływ na jej wszechstronne zastosowanie i skład chemiczny, należą:

  1. Jednolita, krystaloblastyczna struktura – oznacza to, że poszczególne minerały wchodzące w skład marmuru są dobrze wykształcone, ale niewidoczne lub bardzo słabo widoczne. Dzięki temu prezentuje się on niezwykle efektownie, zwłaszcza jeśli jest poprzecinany żyłkami wapienia lub innych skał.
  2. Wyjątkowo lśniąca powierzchnia – jeśli marmur zostanie odpowiednio wypolerowany, zyska on trwały połysk.
  3. Wysoka twardość, określana na 6 lub 7 w dziesięciostopniowej skali Mohsa.
  4. Różnorodna kolorystyka – to, jaką barwę będzie miał marmur, zależy od jego składu, ale także od warunków i domieszek występujących na danym terenie. Oznacza to, że nawet skały identyczne pod względem mineralnym mogą wyglądać zupełnie inaczej tylko dlatego, że powstały w różnych częściach świata. Do najczęściej spotykanych kolorów należą: biel, czerń, odmiany szarości, żółci, błękitu lub zieleni.

Gdzie wydobywa się marmur?

Najbardziej znane złoża tego kamienia znajdują się w Carrarze (Italia) w marmurowych skałach. Pochodzący stamtąd marmur został użyty między innymi do stworzenia Piety oraz Madonny z Brugii. Równie sławne są wystąpienia tej skały na wyspie Brač (Chorwacja). Wykorzystywano je do budowy pałacu Dioklecjana w Splicie oraz Białego Domu w Waszyngtonie.

Gdzie jeszcze się go wydobywa? Warto jednak pamiętać, że marmur występuje również w innych częściach świata. Można go spotkać na przykład w Polsce, a konkretnie – w Sudetach. Szczególnie bogate złoża znajdują się w Masywie Śnieżnika. Obecne tam odmiany to „Biała Marianna” oraz „Zielona Marianna”. Pokaźne zasoby występują także w miejscowości Sławniowice w okolicach Nysy. Eksploatowany tam marmur ma charakterystyczny, szaro-niebieski odcień. Szczególna, dolomitowa odmiana znajduje się natomiast w Rędzinach (woj. dolnośląskie).

Wydobycie marmuru nie jest takie proste. Do wydobycia marmuru konieczne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń tnących, gdyż marmur ma dużą twardość. Dawniej używano w tym celu dynamitu, co jednak miało katastrofalne skutki – w związku z siłą wybuchu skały pękały, w efekcie czego ich wartość użytkowa znacznie spadała. Najdroższe i najbardziej cenione przez koneserów są duże, jednolite bloki, z których można wykonywać płyty lub rzeźby. Skały, które zostały pokruszone, nadają się jedynie do tworzenia grysu marmurowego lub tak zwanego lastriko. Wyjaśniliśmy już proces powstawania marmuru i to, gdzie go się wydobywa. Przejdźmy do zastosowania i poszukajmy odpowiedzi na pytanie, do czego jest wykorzystywany?

Piękna skała o szerokim zastosowaniu

Od tysięcy lat marmur zaliczany jest do najważniejszych i najbardziej cenionych materiałów stosowanych w budownictwie. Efektowny wygląd oraz duża trwałość i mnogość odmian sprawiają, że świetnie komponuje się on z niemal każdym stylem architektonicznym. To niezwykle atrakcyjna wizualnie, a zarazem uniwersalna pod względem zastosowania skała. Marmuru używa się m.in. do tworzenia takich konstrukcji jak blaty kuchenne, obudowy kominków, schody, zlewy, parapety, posadzki, elewacje budynków. Powstają z niego płytki, a także elementy architektury ogrodowej i parkowej, jak ławki, kwietniki czy donice.

Do czego jeszcze wykorzystuje się ten niezwykle elegancki, wręcz kunsztowny materiał? Znajduje on zastosowanie również w rzeźbie i małej architekturze. Sięga się po niego z myślą o wykonaniu artystycznych mozaik, elementów dekoracyjnych czy różnego rodzaju ozdób używanych w przestrzeniach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wiele osób zapytanych o to, co to jest marmur, prawdopodobnie miałoby skojarzenia z materiałem luksusowym, przywodzącym na myśl pałacowe wnętrza i trudno odmówić racji takiemu sposobowi postrzegania tej wyjątkowej skały.

Jak dbać o marmur

Aby zachować jej niepowtarzalne właściwości, poza powierzeniem wykonania konstrukcji doświadczonym kamieniarzom, np. z naszej firmy, powinno się pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji marmuru. Wymaga to zastosowania lekko wilgotnej szmatki w celu przetarcia plam, a następnie wysuszenia śladów ręcznikiem papierowym. Jeśli na powierzchni pojawił się tłuszcz, można sięgnąć po preparat czyszczący, najlepiej przeznaczony specjalnie dla tego materiału, ewentualnie inny o łagodnym działaniu. Wykluczone są natomiast intensywne, żrące środki. Najważniejsze jest jednak to, żeby wszelkie zabrudzenia usuwać bezzwłocznie, bo w przeciwnym razie mogą wchłonąć się w strukturę skały. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego krótkiego poradnika wiesz już, czym jest marmur, jak powstaje, gdzie się go wydobywa i z czego wynikają jego wyjątkowe cechy. Jeśli chcesz wykorzystać go w swoim domu – skontaktuj się z nami!

Kontakt z nami

Carrara
ul. Miętowa 14a
61-680 Poznań