Co to jest trawertyn?

Spis treści:

 1. Co powinieneś wiedzieć o trawertynie?
 2. Jak powstaje trawertyn?
 3. Co można wykonać z trawertynu?

Chcesz wiedzieć, co to jest trawertyn i czym się wyróżnia? Zastanawiasz się, gdzie można go wykorzystać? Znamy odpowiedzi na Twoje pytania – sprawdź!

Co powinieneś wiedzieć o trawertynie?

Bardzo piękny, a przy tym oryginalny kamień – trawertyn. Wyglądem przypomina nieco wapień lub marmur, jednak w odróżnieniu od nich ma wyraźne pory. Zwykle jest koloru białego, jednak bywa też zabarwiony na żółto, beżowo, brązowo lub czerwonawo.

Mimo ażurowej struktury, sugerującej pewną kruchość, jest to kamień niezwykle trwały i bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Warto też wiedzieć, że stosowanie trawertynu w budownictwie ma naprawdę długą historię – był on znany i ceniony już w starożytnym Rzymie oraz Egipcie, a jego nietuzinkowy wygląd sprawia, że chętnie sięgają po niego również współcześni projektanci.

Przykładami zastosowania trawertynu w budownictwie są:

 • Koloseum,
 • fasada bazyliki Św. Piotra w Watykanie,
 • Teatr Rzymski w Hierapolis (Turcja),
 • elewacja Bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu,
 • Getty Center w Los Angeles.

Budowle te powstawały w rozmaitych epokach, a nawet w różnych częściach świata, co dowodzi uniwersalności trawertynu. Jest to skała na tyle wszechstronna, że pasuje ona właściwie do każdego stylu architektonicznego. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by zastosować ją również w domu.

Jak powstaje trawertyn?

Kamień ten jest porowatą skałą osadową, zbudowaną z węglanu wapnia. Powstaje na skutek wytrącania się tego związku z wody wypływającej z naturalnych źródeł. Taka geneza tłumaczy inne nazwy trawertynu — martwica wapienna lub źródleniec.

Stopniowe kumulowanie się węglanu wapnia następuje równolegle z gromadzeniem rozmaitych szczątków organicznych, takich jak gałązki, okruchy itp. Z czasem te elementy wypadają lub zostają rozłożone przez mikroorganizmy. Sprawia to, że trawertyn zyskuje unikalną, bardzo dekoracyjną strukturę, którą wyróżnia:

 • wysoka porowatość,
 • drobnoziarnista frakcja,
 • wyraźne warstwowanie, odpowiadające osadzaniu się kolejnych warstw skały.

Połączenie tych cech powoduje, że wygląda on niezwykle efektownie, a przy tym dużo ciekawiej, niż inne skały osadowe, jak np. marmur czy wapień. Niekiedy zdarza się też, że zanim trawertyn stwardnieje, osady zostają ściśnięte lub zdeformowane przez inne skały i procesy geologiczne. W efekcie tego powstają wyjątkowe, falisto-pasiaste odmiany tego kamienia, wyglądające jeszcze bardziej interesująco.

Trawertyn występuje w różnych częściach świata, od Afganistanu, poprzez Park Yellowstone w USA, aż po Chiny. Najczęściej wydobywany jest jednak w rejonie Morza Śródziemnego, zwłaszcza z okolic Bagni di Tivoli. Ze względu na bliskość złóż, kamień ten stanowi jeden z podstawowych budulców wielu lokalnych budowli, więc kojarzony jest z ponadczasową, włoską elegancją. Jeśli zdecydujesz się zastosować go w Twoim domu, z pewnością nada mu unikalny styl, charakterystyczny dla rezydencji położonych w słonecznej Italii.

Co można wykonać z trawertynu?

Jak już wiesz, to skała bardzo wytrzymała, ale też niezwykle efektowna. W czasach starożytnych wznoszono z niej całe budowle – świątynie, rezydencje, a niekiedy nawet... drogi. Dzisiaj trawertyn traktowany jest głównie jako kamień ozdobny. W tej formie stosowany bywa zarówno na zewnątrz budynków, jak i w pomieszczeniach. Wykonuje się z niego takie elementy jak:

 • parapety wewnętrzne
 • płytki ścienne i podłogowe
 • schody
 • listwy dekoracyjne
 • blaty i kontuary
 • kominki
 • mozaiki
 • okładziny elewacji.

Podsumowanie

Jak widzisz, świat kamieni naturalnych to niezwykle ciekawa dziedzina wiedzy, a ich ponadczasowe piękno i elegancja sprawiają, że od wieków inspirują one zarówno projektantów wnętrz, jak i miłośników niebanalnej estetyki. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego krótkiego poradnika wiesz już, co to jest trawertyn i w jakich miejscach możesz go zastosować, by wzbogacić i urozmaicić wygląd Twojego domu.

Kontakt z nami

Carrara
ul. Miętowa 14a
61-680 Poznań